MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ


Wielki Czwartek jest dniem, w którym obchodzimy pamiątkę ustanowienia przez Pana Jezusa Sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. W tym dniu w godzinach porannych we wszystkich kościołach katedralnych sprawowana jest tzw. Msza Krzyżma, podczas której święci się oleje przeznaczone do sprawowania sakramentów chrztu świętego i bierzmowania ( olej św. krzyżma)  i sakrament namaszczenia chorych ( olej chorych). 
W  godzinach wieczornych sprawowana była w naszej kaplicy Msza święta Wieczerzy Pańskiej. Podczas tej eucharystii wspólnoty parafialne złożyły życzenia pracującym księżom.
W liturgii tej odbył się obrzęd " madatum" - obmycia nóg mężczyznom, na wzór służebnej postawy Pana Jezusa z Wieczernika.
W procesji z darami przyniesiono m.in. oleje poświęcone w katedrze, oraz paschał, który zostanie poświęcony podczas Liturgii Wigilii Paschalnej.
Po Mszy świętej miało miejsce przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, tzw. "ciemnicy", w której będzie jest ON adorowany do rozpoczęcia Liturgii Wielkiego Piątku.